Quantcast
Channel: Latvijas dzelzceļš
Viewing all articles
Browse latest Browse all 655

Steiga, neuzmanība un pārgalvība – joprojām starp biežākajiem negadījumu cēloņiem uz dzelzceļa sliedēm

$
0
0

VAS «Latvijas dzelzceļš» (turpmāk - LDz) uzsāk drošības kampaņu «Redzi sliedes – nopauzē!», kuras mērķis ir atgādināt iedzīvotājiem par drošu dzelzceļa sliežu šķērsošanu un mazināt dzelzceļa negadījumos cietušo un bojā gājušo skaitu. Dati liecina, ka kopumā uz dzelzceļa sliedēm bojā gājušo skaitam ir tendence mazināties, tomēr šogad dzīvību zaudējuši jau 11 cilvēki, turklāt lielākoties – pašu neuzmanības vai pārgalvības dēļ. Līdz ar jauna mācību gada sākumu LDz, Bērnu klīniskā universitātes slimnīcas, Valsts policijas un Rīgas 45.vidusskolas pārstāvji tikās Drošības kampaņas “Redzi sliedes – nopauzē!” atklāšanas pasākumā, kur aktualizēja bērnu un jauniešu drošību, kā arī pārrunāja efektīvākos veidus, kā skolas vecuma bērnus vislabāk uzrunāt par drošības prasību ievērošanu.

 

 

 

 

«Negadījumu biežākie cēloņi joprojām ir neuzmanība, minimālo drošības noteikumu neievērošana vai klaja pārgalvība. Turpinās pēdējo gadu tendence – gājējs ir iegrimis viedierīcē, klausās austiņās skaļu mūziku, pat skatās filmas un pārraides, ejot pa ielu, tai skaitā, šķērsojot sliežu ceļus. Jauniešu vidū aktuāla vēl viena modes lieta  – elektroskūteru un elektrovelosipēdu lietošana, kas bieži vien tiek vadīti bez apdoma, apdraudot gan apkārtējos, gan sevi. Arī sliedes uz šiem transportlīdzekļiem tiek šķērsotas lielā ātrumā, pie aizliedzošā signāla, tuvojoties vilcienam. Nelaimes gadījums notiek, elektroskūterim apgāžoties uz dzelzceļa pārejas vai pārbrauktuves, braucējs savainojas, nepaspēj piecelties, pirms vilciens ir pietuvojies”, - skaidro LDz galvenais tehniskais inspektors Dainis Zvaners.

LDz Tehniskās un būvniecības daļas vadītājs Sergejs Mihailovs norāda, ka arī pieaugušie satiksmes dalībnieki - autovadītāji nereti pārkāpj satiksmes noteikumus un izraisa avārijas situācijas uz dzelzceļa pārbrauktuvēm: “LDz pastāvīgi strādā pie dzelzceļa drošības paaugstināšanas – tās ir jaunas signalizācijas sistēmas, gājēju tuneļi, nožogojumu ierīkošana un citi ar infrastruktūras modernizāciju saistīti darbi, tāpat arī dažādu tehnoloģisko procesu attīstīšana. Šobrīd ar videonovērošanas sistēmas palīdzību no pārbrauktuvju centra tiek kontrolēta situācija noslogotākajās dzelzceļa pārbrauktuvēs visā Latvijā un, nepieciešamības gadījumā no šī centra tiek veiktas arī darbības, lai novērstu avārijas situācijas. Šobrīd mēs strādājam pie tā, lai jau drīzumā visa informācija par autovadītājiem, kuri uz dzelzceļa pārbrauktuvēm rupji pārkāpj satiksmes noteikumus, nonāktu Valsts policijas rīcībā un šie pārkāpēji saņemtu atbilstošu sodu.”

D.Zvaners piebilst, ka diemžēl pēdējā laikā arvien biežāk tiek novēroti arī apzinātas pārgalvības gadījumi, īpaši jauniešu vidū, kad, sekojot dažādiem sociālo tīklu izaicinājumiem, sevis pierādīšana notiek, pieķeroties pie braucoša vilciena, kas ir ārkārtīgi bīstama nodarbe.

LDz drošības kampaņas sauklis “Redzi sliedes – nopauzē!”, ir aicinājums gājējiem, riteņbraucējiem, autovadītājiem un citiem satiksmes dalībniekiem - nopauzēt kustību pirms dzelzceļa šķērsošanas. Tāpat tas ir aicinājums nopauzēt austiņās skanošo mūziku, saraksti vai ziņu pārlūkošanu viedierīcē, arī nopauzēt domu karuseli par darba vai ikdienas lietām, kas novērš uzmanību - pacelt acis, ieklausīties un šķērsot sliedes tikai drošā brīdī un tam atļautā vietā, lai varētu dzīvot tālāk.

Bērnu slimnīcas Bērnu psihiatrijas klīnikas Agrīnās intervences komandas vadītāja Iluta Vilnīte uzskata, ka ļoti svarīgi, lai vecāki par šo tēmu runātu ar saviem bērniem, mudinot viņus būt īpaši uzmanīgiem dzelzceļa tuvumā. Eksperte atzīmē, ka svarīgi ir likt bērnam saprast, ka jūs neaizliedzat viņam klausīties mūziku vai vizināties ar elektroskūteri, bet paša labā viņam jābūt ļoti uzmanīgam, šķērsojot sliežu ceļus: “Pusaudzim dažādu tehnoloģiju lietošana ir būtiska viņa dzīves sastāvdaļa. Ja kādā no dzīves jomām rodas grūtības, viņa psihoemocionālais stāvoklis var veicināt to, ka tehnoloģiju lietošanas paradumi kļūst tik problemātiski, ka ne tikai apgrūtina pusaudža attīstību, bet arī rada bīstamas situācijas. Piemēram, ja pusaudzis uz ceļa vai, šķērsojot sliedes, visu uzmanību ir koncentrējis uz darbībām savā telefonā, nevis uz savu drošību,” skaidro Iluta Vilnīte.

Viņai piekrīt arī Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics, īpašu izmanību pievēršot vismazākajiem satiksmes dalībniekiem: “Sākoties jaunajam mācību gadam, aicinām vecākus ar savām atvasēm pārrunāt ne tikai ceļu satiksmes noteikumus, bet arī īpašu uzmanību pievērst drošības padomiem dzelzceļa tuvumā, it īpaši, ja ikdienas maršrutā ietilpst dzelzceļa pārbrauktuves šķērsošana vai pārvietošanās gar dzelzceļa sliedēm. Būtiski, lai mazākie satiksmes dalībnieki, kā arī jaunieši apzinās, ka esot dzelzceļa tuvumā, visa uzmanība jāpievērš drošībai, nevis jāklausās austiņās mūzika vai jāspēlē spēles viedierīcēs. Tāpat būtiski ir apzināties, ka dažādu spēļu vai aktivitāšu veikšana uz dzelzceļa, ir nepieļaujama rīcība – tādejādi dzīvība tiek pakļauta nevajadzīgam un ļoti lielam riskam”.

Rīgas 45. vidusskola atrodas dzelzceļa sliežu tuvumā un šīs skolas direktores vietniece audzināšanas jautājumos Sarmīte Berga uzsver, ka pieaugušajiem ir jārāda piemērs bērniem un jauniešiem, ievērojot visus sliežu ceļu drošas šķērsošanas noteikumus. «Bērni, kas dzīvo tuvējā apkaimē sliedes šķērso pareizi un tam atļautā vietām, jo jau no mazotnes ir radināti pie drošas sliežu šķērsošanas - kā to viņiem mācījuši vecāki. Tomēr ir skolēni, kuri šķērso sliedes neatļautā vietā, lien zem vilcienu sastāviem, jo tā ir tuvāk, nav jāmēro ceļš iet apkārt. Diemžēl tā mēdz darīt arī pieaugušie, kas rāda sliktu piemēru jauniešiem un bērniem. Pēc sociālā pedagoga pieredzes ir pusaudži, kuri vairāk pārkāpj robežas un pārbauda, riskē - lielākoties ir puiši”», - komentē skolas pārstāve, piebilstot, ka skolēni visvairāk ieklausās reālos stāstos, gadījumos, kas notikuši ar viņu vienaudžiem. Viņasprāt, atgādināt par drošības jautājumiem nekad nav par daudz vai par biežu.

Aktuālā informācija par drošību dzelzceļa sliežu tuvumā un šī gada drošības kampaņu «Redzi sliedes – nopauzē!» atrodama vietnē  www.dzirdiredzidzivo.lv

Galerijas (1)


Viewing all articles
Browse latest Browse all 655

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>